پرداخت سالیانه شامل %20 تخفیف می باشد

اطلاعات تماس

تهران ، آیت الله کاشانی ، پلاک 160 واحد 27

92001474 - 021

info@negarnovin.com

Get Started
فروش ویژه
پشتیبانی از
وردپرس
Hubspot
جوملا
دروپال
Wix
شاپفای
مجنتو
Typeo3

در این مطلب با شما هستیم با یک مطلب کاربردی و مفید دیگر تحت عنوان آموزش نصب و راه اندازی شبکه در واقع براحتی با آموزش زیر می توانید یک شبکه داخلی کوچک راه اندازی کنید پس همانند همیشه تا انتهای این مطلب مفید و کاربردی ما را دنبال کنید.

آموزش نصب و راه اندازی شبکه

زیرساخت شبکه کامپیوتری شما ستون فقرات کسب و کار شما است. همه دستگاه‌ها، برنامه‌ها، نرم‌افزارها و بیشتر کارهای شما توسط شبکه کامپیوتری شما پشتیبانی یا ساخته شده‌اند. بنابراین، برنامه ریزی، طراحی، خرید سخت افزار و امنیت یک شبکه کامپیوتری تجاری باید از اولویت بالایی برای کسب و کار شما باشد.

برای ایجاد یک شبکه کامپیوتری برای شرکت خود، باید چند چیز را در نظر بگیرید. اجرای کارآمد یک شبکه کامپیوتری در یک محیط تجاری با راه اندازی یک شبکه خانگی یا خانگی بسیار متفاوت است. طراحی شبکه کسب و کار دارای درجه بالایی از پیچیدگی و چالش های امنیتی است. در حالی که نوع شبکه برای کسب و کار شما به نیازهای شما بستگی دارد، اما اجزای شبکه کامپیوتری شما ثابت خواهند ماند.

لیست وسایل مورد نیاز برای راه اندازی شبکه نیاز دارید :

مودم

روتر

دیواره آتش

تعویض

کابل LAN / کابل پچ

نقطه دسترسی

تکرار کننده

پچ پنل

و در اینجا توضیحی درباره راه اندازی شبکه اداری ساده ارائه شده است: اتصال اینترنت از طریق کابلی از ISP (ارائه دهنده خدمات اینترنت) شما انجام می شود. این کابل به روتر شما متصل می شود. فایروال ترافیک منتقل شده از طریق کابل را فیلتر می کند و سپس به یک سوئیچ متصل می شود. سپس تمام دستگاه های شبکه شما با اتصال به آن سوئیچ به اینترنت دسترسی پیدا می کنند.

اکنون، اجازه دهید هر یک از دستگاه های شبکه را با جزئیات بررسی کنیم. ما عمیقاً وارد جزئیات فنی نمی‌شویم، بلکه بر روی چیزهایی تمرکز می‌کنیم که برای انتخاب تجهیزات مناسب مورد نیاز برای طراحی و راه‌اندازی بهترین شبکه ممکن برای تجارت خود باید بدانید.

اجزای سخت افزاری اصلی یک شبکه کامپیوتری اداری
مودم
مودم، مخفف modulator-demodulator، جزء سخت افزاری شبکه شما است که به کامپیوتر و سایر دستگاه ها کمک می کند تا به اینترنت متصل شوند. این دستگاه داده های دیجیتالی را که کامپیوتر درک می کند به داده های آنالوگ که از طریق کابل منتقل می شود تبدیل می کند.

مودم هایی که معمولا می بینید به احتمال زیاد مودم های کابلی هستند که از DOCSIS (مشخصات رابط سرویس داده روی کابل) پشتیبانی می کنند که برای انتقال اینترنت از طریق کابل های فیبر کواکسیال هیبریدی استفاده می شود. به این ترتیب می توانید تلویزیون، اینترنت کابلی، خط تلفن دیجیتال را از طریق همان کابل دریافت کنید.

با افزایش استفاده از اتصالات فیبر نوری، مودم ها در حال منسوخ شدن هستند. کابل های فیبر نوری قادر به انتقال پهنای باند بالاتر در فواصل طولانی تر هستند. از آنجایی که در دفتر خود به سرعت انتقال داده بالایی نیاز دارید، احتمال اینکه از اتصال فیبر نوری استفاده کنید بیشتر است. در این صورت نیازی نیست که مودم بخشی از شبکه شما باشد.

روتر
روتر جزء سخت افزار شبکه شما است که بسته های داده را بین شبکه ها منتقل می کند. به زبان ساده، داده ها را از کابل اینترنت به دستگاه شما منتقل می کند.

در یک اتصال شبکه ساده، کابل اینترنت به روتر شما متصل می شود و به آن اجازه می دهد اطلاعات را از اینترنت ارسال و دریافت کند. سایر دستگاه‌های موجود در شبکه اداری شما با استفاده از یک سوئیچ اترنت در میان به روتر متصل می‌شوند و بنابراین به اینترنت دسترسی پیدا می‌کنند.

ما وارد جزئیات فنی نحوه عملکرد روتر نمی شویم. هدف این وبلاگ این نیست. در عوض، ما بر روی آنچه باید قبل از انتخاب روتر برای شبکه اداری خود در نظر بگیرید تمرکز خواهیم کرد.

چگونه یک روتر برای کسب و کار خود انتخاب کنید؟
اکثر ISP ها (ارائه دهندگان خدمات اینترنتی) معمولاً هنگام خرید اشتراک، یک روتر رایگان به شما می دهند. با این حال، این روترها برای استفاده شما بهترین نیستند. شما قطعا باید یکی از آن ها را خریداری کنید و در اینجا مواردی که باید قبل از انتخاب روتر در نظر بگیرید آمده است:

تعداد دستگاه های موجود در شبکه شما
شمارش تعداد دستگاه های متصل به شبکه شما همیشه ساده نیست. دسکتاپ ها، لپ تاپ ها و دستگاه های تلفن همراه تنها دستگاه های موجود در شبکه شما نیستند. در اینجا چیزی است که باید در محاسبه خود لحاظ کنید:

دسکتاپ ها

لپ تاپ ها

قرص

گوشی های هوشمند

چاپگرهای شبکه

سیستم تلفن VoIP

تجهیزات اتاق کنفرانس

سیستم های POS

دوربین های IP

دستگاه های مهمان

اگر تعداد کل دستگاه های متصل به شبکه شما ۲۰ یا بیشتر است، باید روی تجهیزات وای فای تجاری یا تجاری سرمایه گذاری کنید زیرا روترهای درجه یک مصرف کننده یا خانگی تنها می توانند تعداد محدودی دستگاه را اداره کنند. همچنین می‌توانید برخی از دستگاه‌های خود را سیم‌کشی کنید تا سرعت دستگاه‌های بی‌سیم را آزاد کنید. حتی در این صورت، سرمایه گذاری روی یک روتر تجاری شبکه شما را بسیار آسان می کند.

تداخل وای فای همسایه
اگر دفتر شما در یک منطقه پرجمعیت مانند مرکز شهر سانفرانسیسکو واقع شده است، به احتمال زیاد وای فای شما با تداخل وای فای همسایه شما مواجه خواهد شد. درست است، همیشه اتفاق می افتد. برای کاهش تداخل می توانید از یک روتر دو بانده استفاده کنید.

می توانید از باند ۲.۴ گیگاهرتز برای دستگاه های IoT استفاده کنید در حالی که باند ۵ گیگاهرتز را برای دستگاه های تلفن همراه مانند لپ تاپ رزرو کنید. این به باند ۵ گیگاهرتز عاری از تراکم کمک می کند. علاوه بر این، از آنجایی که باند ۵ گیگاهرتز دارای برد کوتاه تری است، به شما امکان می دهد از نقاط دسترسی اضافی بدون خطر تداخل در فضاهای هوایی پر ازدحام استفاده کنید. بیشتر تجهیزات Wi-Fi درجه سازمانی به طور همزمان از باندهای ۲.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز استفاده می کنند و به طور خودکار دستگاه های شما را به بهترین گزینه موجود هدایت می کنند.

آموزش نصب و راه اندازی شبکه

نیاز WI-FI مهمان
اگر قصد دارید کاربران مهمان در شبکه خود داشته باشید، باید یک SSID (شناسه مجموعه خدمات) جداگانه برای مهمانان ایجاد کنید. این به شما انعطاف پذیری و همچنین امنیت قابل توجهی می دهد زیرا می توانید به مهمانان خود بدون اینکه به شبکه داخلی خود دسترسی داشته باشند به اینترنت دسترسی داشته باشید. همچنین می‌توان به SSIDها خط مشی‌های مختلف، رمزگذاری، احراز هویت و غیره اختصاص داد تا سطح امنیتی بیشتری تضمین شود. تجهیزات درجه تجاری از چندین SSID پشتیبانی می کنند.

 

انتخاب روتر مناسب در ساخت یک شبکه بی سیم قابل اعتماد بسیار مهم است. بنابراین باید به الزامات فوق توجه ویژه ای داشته باشید.

دیواره آتش
فایروال یک سیستم امنیتی برای شبکه کامپیوتر شما است. بر اساس قوانین امنیتی تعیین شده توسط شما، ترافیک ورودی و خروجی شبکه را نظارت و کنترل می کند. به عبارت دیگر، فایروال فیلتری بین شبکه داخلی شما و شبکه خارجی مانند اینترنت است که از شبکه کسب و کار شما در برابر دسترسی های خارجی غیرمجاز محافظت می کند.

آیا شبکه شما به فایروال نیاز دارد؟
حتی اگر رایانه‌ها با یک فایروال نرم‌افزاری داخلی عرضه می‌شوند، کسب‌وکار شما با آن شبکه ایمنی ضعیف امن نیست. دستگاه های زیرساخت شبکه اهداف معمولی برای مهاجمان سایبری هستند و بدون فایروال اختصاصی، شبکه شما و تمام دستگاه های متصل در برابر هکرها آسیب پذیر هستند.

یک فایروال سخت افزاری اختصاصی به شبکه شما یک لایه حفاظتی اضافه شده می دهد. فایروال سخت افزاری دارای ویژگی های پیشرفته ای مانند VPN، Remote Access و Advanced Web filtering است. این شبیه به روتر است که می تواند تعداد محدودی از کاربران را مدیریت کند. بنابراین، مطمئن شوید که یک فایروال با ظرفیت کافی برای رشد آینده تهیه کنید.

سرور مجازی فرانسه
روترهای درجه تجاری معمولاً دارای قابلیت‌های فایروال داخلی هستند، بنابراین ممکن است نیازی به خرید سخت‌افزار فایروال جداگانه نداشته باشید. فقط مطمئن شوید که این مورد را دوباره بررسی کنید زیرا برای امنیت شبکه شما حیاتی است.

تعویض
سوئیچ یک عنصر اساسی مهم در شبکه اداری شما است. این یک دستگاه شبکه است که به سایر دستگاه های موجود در شبکه امکان ارتباط و اشتراک گذاری اطلاعات را می دهد. شما رایانه‌های شخصی، چاپگرها، دستگاه‌های NAS (ذخیره‌سازی متصل به شبکه)، سرورها، VoIP (پروتکل صوتی از طریق اینترنت) و غیره را در شبکه خود خواهید داشت و سوئیچ این دستگاه‌ها را به شبکه شما متصل می‌کند.

در خانه خود سوئیچ نمی بینید زیرا روتر بی سیمی که استفاده می کنید ترکیبی از یک روتر بی سیم، یک نقطه دسترسی و یک سوئیچ است. در بخش زیر در مورد نقاط دسترسی صحبت خواهیم کرد. بنابراین اگر شبکه خانگی خود را با شبکه اداری خود مقایسه کنید ممکن است کمی گیج کننده باشد. فقط باید به یاد داشته باشید که عملکرد یک سوئیچ با عملکرد یک روتر که شبکه های مختلف را به هم متصل می کند متفاوت است. برای اکثر مشاغل، روتر شبکه شما را به اینترنت متصل می کند در حالی که سوئیچ دستگاه های مختلف را در شبکه شما متصل می کند.

چگونه یک سوئیچ برای شبکه اداری خود انتخاب کنید؟
برای مشاغل کوچک و متوسط، سه نوع سوئیچ شبکه برای انتخاب وجود دارد. این انواع بر اساس گزینه های پیکربندی هستند و به شرح زیر هستند:

سوئیچ مدیریت نشده
سوئیچ مدیریت نشده ساده ترین و اساسی ترین نوع سوئیچ است. این ساده است زیرا می توانید از آن خارج از جعبه استفاده کنید زیرا نیازی به پیکربندی ندارد. سوئیچ های مدیریت نشده ارزان تر هستند اما فاقد ویژگی های پیشرفته هستند. آنها برای دفاتر کوچکی که شبکه های ساده دارند، بهترین هستند.

آموزش نصب و راه اندازی شبکه
سوئیچ مدیریت شده
سوئیچ مدیریت شده به شما امکان کنترل عملکرد سوئیچ را می دهد. می‌توانید سوئیچ خود را پیکربندی کنید تا تصمیم بگیرید که شبکه شما چگونه اتصال اینترنت را مصرف می‌کند. می توانید سوئیچ را از طریق یک CLI (واسط خط فرمان)، SNMP (پروتکل مدیریت شبکه ساده)، یا یک رابط وب پیکربندی کنید.

به عنوان مثال، یک سوئیچ مدیریت شده به شما امکان می دهد پهنای باند پورت را تنظیم کنید و VLAN (شبکه های محلی مجازی) ایجاد یا تغییر دهید. سوئیچ های مدیریت شده گران تر هستند و برای استفاده موثر از آنها به دانش فنی نیاز دارند. مزیت کلیدی دیگر این است که می توان آنها را از راه دور مدیریت کرد و از این رو برای دفاتر بزرگ و مکان های ماهواره ای بسیار مفید هستند.

پچ کابل، پچ کورد، کابل شبکه
یک شبکه سیمی زیربنایی مستحکم راه طولانی را در تضمین یک شبکه بی سیم سریع انجام می دهد. کابل های شما مسئول ارائه پهنای باند کافی به نقاط دسترسی شما هستند که بدون آن شبکه WiFi شما کند می شود. بنابراین، استفاده از استانداردهای اخیر کابل مانند CAT6 برای سیم کشی LAN سرمایه گذاری خوبی خواهد بود. این همچنین به شما امکان می دهد دستگاه های خاصی مانند چاپگرها، دوربین های IP و غیره را به شبکه سیمی متصل کنید و بدین ترتیب طیف را از دستگاه های وابسته به بی سیم مانند لپ تاپ ها و دستگاه های تلفن همراه آزاد کنید. همچنین برای اجرای دو کابل به هر نقطه دسترسی بی سیم برنامه ریزی کنید زیرا استانداردهای فعلی و آینده به پهنای باند سیمی اضافی نیاز دارند.

بهترین شبکه برای مشاغل کوچک
این اولین بخش از وبلاگ ما در مورد راه اندازی شبکه برای یک کسب و کار کوچک است. تا کنون، عملکرد و الزامات شبکه تجاری شما را با توجه به دستگاه های شبکه زیر مورد بحث قرار داده ایم:

مودم

روتر

دیواره آتش

تعویض

کابل LAN / کابل پچ

تبریک می گوئیم آموزش نصب و راه اندازی شبکه به پایان رسید با اموزش ها و مقالات دیگر ما را همراهی کنید.

نگارنوین

اولین و بزرگترین مرکز ارائه دهنده سرورهای مجازی ، اختصاصی ، دامنه ، هاست و طراحی سایت و گرافیک در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *