پرداخت سالیانه %20 تخفیف!

فروش ویژه
پشتیبانی از
وردپرس
Hubspot
جوملا
دروپال
Wix
شاپفای
مجنتو
Typeo3

هنگ کردن سیستم عامل ویندوز چیست؟

دلیل هنگ کردن سیستم عامل ویندوز چیست؟

با شما هستیم با دلیل هنگ کردن سیستم عامل ویندوز چیست؟ در خدمت شما خواهیم بود تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید. و یا با  محیط آن آشنا گردید به مطالعه این مطللب بپردازید.

بکاپ منظم روزانه هفتگی ماهانه در یک سرور مجزا از مزیت نگارنوین نسبت به سایرین می باشد.

شرکت نگارنوین با همت بهترین کارشناس های قوی به شما کاربران و مشتریهای عزیز خدمت رسانی میکند تا هرچه آسان تر و بهتر به درخواست های خود برسید.

کاموا

صفحه آبی، مشکلات هنگام بوت و فریز شدن برنامه ها از جمله رایج ترین مشکلاتی به شمار می رود که در سیستم عامل ویندوز مشاهده می شود و تنها راه خلاصی از آنها نیز راه اندازی مجدد رایانه است.همان طور که می دانید راه اندازی دوباره رایانه در این شرایط نیز مشکلات مربوط به خودش را دارد که برخی آنها عبارت است از: ذخیره نشدن و ناتمام ماندن کارهای در حال انجام و به هم ریختگی اطلاعات ذخیره شده روی هارد دیسک.

دلیل هنگ کردن سیستم عامل ویندوز چیست؟
علاوه بر اینها، مشکل بسیار بزرگ دیگری نیز وجود دارد و آن هم خسته کننده بودن استفاده از رایانه در چنین شرایطی است. بسیاری از کاربران با بروز هنگ های متوالی در سیستم عامل عصبانی شده و کار با رایانه برای آنها بسیار خسته کننده می شود. تصور برخی کاربران بر این است که سیستم عامل ویندوز باگ های بسیاری دارد و همین باگ ها موجب بروز این مشکلات می شود، اما نظر کارشناسان این طور نیست. به عقیده کارشناسان، ویندوز یک سیستم عامل پایدار است و بسیاری از کاربران نیز با ثبات و بدون مشکل به استفاده از آن می پردازند.

البته یک نرم افزار نمی تواند صددرصد فاقد هرگونه مشکل یا باگ باشد، اما مهندسان مایکروسافت تا حد زیادی در این امر موفق بوده و سیستم عامل ویندوز را فاقد خطا و باگ طراحی کرده اند و در صورت بروز مشکلات نیز بسرعت با ارائه اصلاحیه ها نسبت به رفع آنها اقدام می کنند. در این میان، کاربرانی وجود دارند که مدام با سیستم عامل مشکل دارند و بیش از سایر کاربران با خطاهای رایج ویندوزی و هنگ های متوالی مواجه می شوند. این کاربران باید به این نکته توجه داشته باشند که هنگ کردن جزئی از سیستم عامل ویندوز محسوب نمی شود و این امر ممکن است به دلایل متعددی رخ دهد. برخی از برجسته ترین این دلایل عبارت است از:

حافظه و بورد اصلی
بسیاری از هنگ ها در سیستم عامل مخصوصا آنهایی که با یک صفحه آبی همــراه می شود و در اصطلاح Blue Screen Of Death نام دارد، به دلیل مشکلات ناشی از حافظه رم یا بورد اصلی رایانه رخ می دهد. دلیل بروز این خطا نیز فراهم نبودن امکان دسترسی به اطلاعاتی است که باید در حافظه رم ذخیره شود. برای بررسی حافظه رم رایانه خود می توانید

کمک بگیرید و برای بررسی بورد اصلی نیز می توانید از ابزارهای داخلی که برای بررسی مشکلات بوردها طراحی شده است، استفاده کنید. اگر هم می خواهید خودتان اقدام کنید، پیش از هر کاری می توانید یک حافظه رم جدید را جایگزین حافظه قبلی کنید! در این شرایط اگر مشکل رفع شد، یعنی رم معیوب بوده است. در صورتی که با رم جدید مشکل همچنان باقی بماند، یعنی حافظه رم سالم است و مشکل به بورد اصلی مربوط می شود.

تنظیمات بایوس
بورد اصلی رایانه ها در بیشتر موارد دارای تنظیماتی از طرف کارخانه است که این تنظیمات نیز در بسیاری موارد با سخت افزارهای مختلف سازگاری کامل دارد. این تنظیمات می تواند به دلایل مختلفی توسط تکنیسین ها و متخصصان رایانه تغییر کند، اما زمانی که ظرفیت باتری بورد اصلی شما به پایان برسد، تنظیمات بایوس به حالت اولیه برمی گردد و این برگشت به حالت اولیه ممکن است با سیستم عامل شما سازگار نباشد. در چنین شرایطی باید رایانه را به دست یک متخصص بسپارید تا تنظیمات مورد نیاز را دوباره روی رایانه شما اعمال کند. یکی از عمده ترین مشکلاتی که در این شرایط برای کاربران به وجود می آید، به هم خوردن اولویت های بوت رایانه است. به عنوان مثال چنانچه اولویت اول بوت روی حافظه فلش قرار بگیرد و فراموش کنید، حافظه فلش خود را از درگاه یو اس بی جدا کنید، ممکن است با خطای بوت مواجه شوید و فکر کنید ویندوز رایانه به طور کل با مشکل مواجه شده است.

سکته قلبی
رجیستری ویندوز همانند قلب ویندوز است و هنگامی که با مشکل مواجه شود، یعنی سیستم عامل دچار حمله قلبی شده است! در صورت بروز این شرایط نیز احتمال وقوع هرگونه هنگ یا ناهماهنگی در عملکرد صحیح سیستم عامل و حتی عدم بوت صحیح آن وجود دارد. برای رفع مشکلاتی از این قبیل نیز می توانید از پزشک های رجیستری کمک بگیرید. یکی از این پزشک ها نیز نرم افزار قدرتمند ccleaner است.
دلیل هنگ کردن سیستم عامل ویندوز چیست؟
راه اندازهای اشتباه یا معیوب
درایور یا همان نرم افزارهای راه انداز، واسطه ای میان سخت افزار و نرم افزار است که به سخت افزارها می فهماند چه کاری را باید انجام دهد. چنانچه این برنامه های راه انداز بدرستی عمل نکند، با سخت افزارهای مربوط سازگاری نداشته باشد یا فایل های آن صدمه دیده باشد، ممکن است موجب هنگ کردن رایانه و حتی نمایش خطای صفحه آبی بشود.

هنگ هایی که به واسطه این مشکل پدیدار می شود اغلب با یک کد خطا همراه بوده و در مواردی نیز به طور کاملا واضح نام سخت افزار دخیل در بروز مشکل نیز قابل مشاهده است. در صورتی که به همین راحتی قادر به تشخیص پیغام خطا یا سخت افزار معیوب نباشید نیز می توانید پیغام خطا را در گوگل جستجو کرده تا اطلاعات بیشتری راجع به آن کسب کنید.حذف درایور و نصب مجدد آخرین نسخه از آن می تواند راه حل مناسبی برای رهایی از مشکلات مربوط به این بخش باشد.

مشکلات هارد دیسک H.D.D
اگر تنظیمات بایوس را بدرستی انجام داده اید اما در موارد متعدد، سیستم عامل هنگام بوت شدن با مشکل مواجه است و قادر به شناسایی هارد دیسک یا درایو بوت نیست، مشکل به هارد دیسک رایانه مربوط است.مشکلات مربوط به هارد دیسک در بیشتر موارد هنگامی مشاهده می شود که سعی می کنید به فایل خاصی روی آن دسترسی پیدا کنید. تست سلامت هارد دیسک با استفاده از ابزار Disk Bench براحتی امکان پذیر است. ضمنا اتصال کابل هارد به مادربرد را نیز چک کنید و بهتر است کابل دیگری را جایگزین کنید و از سلامت سوکت و فیش های مادبرد و هارد نیز اطمینان پیدا کنید

تداخل سخت افزاری
بسیاری از کاربران بر این عقیده اند که سیستم عامل لپ تاپ ها نسبت به رایانه های رومیزی از پایداری بیشتری برخوردارند. این پایداری بیشتر به سیستم عامل نصب شده روی لپ تاپ ارتباط ندارد بلکه مهم ترین دلیل آن، سازگاری کامل قطعات سخت افزاری به کار رفته در لپ تاپ با یکدیگر است. به عبارت دیگر، ممکن است شما هنگام تهیه رایانه رومیزی خود باتوجه به سلیقه و بودجه ای که در اختیار داشته اید قطعات مختلفی را تهیه کرده باشید.

در مواردی مشاهده شده این قطعات با یکدیگر سازگاری کاملی نداشته و موجب فریز شدن سیستم عامل و نمایش خطای صفحه آبی شده است.این ناسازگاری در اغلب موارد با مراجعه به بخش Device Manager به صورت یک علامت خطر زرد رنگ قابل مشاهده است.نرم افزارهای راه انداز، معیوب بودن سخت افزار، تنظیمات اشتباه در بایوس و برخی دلایل دیگر از جمله عوامل تاثیرگذار در بروز این خطاست.

ویروس VIRUS
گاهی اوقات رایانه ها ویروسی می شود و از نظر کاربرانی که به امنیت خود توجهی ندارند این ویروس ها هیچ مشکلی را ایجاد نمی کند. اما بسیاری از مشکلات ناشی از وجود همین ویروس ها و آلوده شدن رایانه به آنهاست. ویروس ها ممکن است پردازشگر مرکزی را اشغال و درایورها را حذف کنند، فایل های سیستمی ویندوز را پاک کرده یا تنظیمات مدیریتی در سیستم عامل را تغییر دهند. این تغییرات می تواند دلایل بسیار روشنی برای هنگ کردن، فریز شدن یا حتی قفل کردن برنامه های شما باشد.در صورت آلودگی به ویروس، بهترین روش درمان استفاده از نرم افزارهای معروف و قدرتمندی همچون ESET NOD32 و Bitdefender است.

منبع تغذیه POWER
اگر سخت افزارهای رایانه شما از سازگاری کاملی با یکدیگر برخورداراست، تنظیمات بایوس را بدرستی انجام داده اید، از سلامت هارد دیسک، بورد اصلی و حافظه رم هم مطمئن هستید اما باز هم رایانه شما در بازه های زمانی متفاوت دچار هنگ یا راه اندازی مجدد می شود، پیشنهاد می کنیم منبع تغذیه را بررسی کنید. منبع تغذیه یا همان پاور رایانه می تواند در صورت نیم سوزشدن، کاهش توان برق رسانی و… این مشکلات را برای رایانه شما به همراه داشته باشد. گاهی اوقات افت ولتاژ و وجود نوسان زیاد در برق ساختمان نیز می تواند دلیل بروز این گونه مشکلات باشد.

نرم افزار های دردسرساز
به طورکلی، نرم افزارها نمی توانند موجب هنگ کردن سیستم عامل بشوند. اما گاهی اوقات بروز مشکلات در یک نرم افزار یا وجود باگ های فراوان در آن می تواند عملکرد سیستم عامل را با مشکل مواجه سازد. این مشکلات اغلب زمانی به وجود می آید که نرم افزار مورد نظر اجرا شود. پس چنانچه هنگام اجرای یک نرم افزار رایانه شما هنگ کرد یا برنامه مربوط به حالت فریز درآمد، پیشنهاد می کنیم آن نرم افزار را از روی سیستم عامل حذف کنید. برخی نرم افزارها نیز دارای قابلیت اجرای خودکار هنگام بوت سیستم عامل بوده و ممکن است در لـحظه بوت شدن سیستم عامل، مشکلاتی را به وجود بیاورد.

گرمای بیش از حد
قطعات رایانه ای به گرما حساس بوده و افزایش دما در محفظه قرارگیری این قطعات ممکن است به آنها آسیب برساند. در بسیاری از موارد این قطعات به صورت خودکار در صورت افزایش حرارت، از کار افتاده و با این کار مانع از معیوب شدن قطعه مربوط می شود ؛ اما این قطع فعالیت به صورت هنگ کردن سیستم عامل یا راه اندازی مجدد آن مشاهده می شود. در مواردی نیز خطای به وجود آمده با بوق یا بوق های هشدار متوالی اعلام می شود. برای آشنایی بیشتر با انواع بوق های هشدار و خطاهای مربوط به هریک از آنها می توانید به راهنمای بورد اصلی مراجعه کنید.

اطلاعات تکمیلی

هنگ کردن سیستم عامل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما عمده ترین این دلایل می تواند به مشکلات نرم افزاری مربوط باشد و برای فهمیدن این مورد کاربر می تواند به عنوان اولین اقدام، رایانه را در حالت Safe Mode بوت کند و در این حالت تنها فایل های پایه و درایورهای ضروری برای راه اندازی سیستم عامل فراخوانی می شوند و سیستم عامل در محدودترین حالت نرم افزاری بوت می شود و چنان چه در این حالت رایانه کاربر عملکرد خوبی داشت و فریز شدن در سیستم اتفاق افتاد، مطمئناً مشکل به وجود آمده مربوط به یک اشکال نرم افزاری است و حالا این اشکال می تواند از یک درایور باشد که مربوط به نرم افزاری باشد که به تازگی نصب شده است و یا حتی مربوط به یک بدافزار باشد.

برای بررسی کامل تر و رفع برخی مشکلات رایج نرم افزاری، می توان از روش های پیشنهادی مانند حذف سخت افزارها و درایورهای مربوط به آن ها که به تازگی روی سیستم عامل نصب شده است و یا نصب ویروس یاب قدرتمند و به روز، به روزرسانی ویندوز و نرم افزارهایی که عموماً از آن ها استفاده می شود و همچنین کاربر باید در محیط Safe Mode کامپیوتر را ویروس یابی کند، استفاده کند.
دلیل هنگ کردن سیستم عامل ویندوز چیست؟
یکی از مشخصه های اشکالات سخت افزاری، نمایش صفحه خطای آبی رنگ است. این صفحه که به آن (BSOD (Blue Screen Of Death گفته می شود، در بسیاری از موارد نشان دهنده آن است که یک اشکال سخت افزاری منجر به هنگ کردن و فریز شدن رایانه شده است و چنان چه کامپیوتر فرد با هنگ های متوالی همراه باشد و صفحه خطای آبی را نیز مشاهده نکنید، ممکن است خطاهای سخت افزاری دیگری در پیش باشند، مشکلاتی همچون گرمای زیاد، آسیب فیزیکی سخت افزارها، آسیب دیدگی کابل های اتصالی و… برخی از عواملی هستند که در بروز اشکالات سخت افزاری نقش مؤثر است.

در راستای رسیدگی به مشکلات سخت افزاری نیز می توان به اقداماتی از قبیل پاک کردن گرد و غبار را از سخت افزارهایی همچون فن های خنک کننده ، بررسی محل قرار گرفتن کارت گرافیک، صدا و دیگر سخت افزارهای متصل به مادربورد و… اشاره کرد. در نهایت نیز ذکر این نکته ضروری است که گاهی اوقات، همه مشکلات و هنگ های سیستم عامل تنها با نصب مجدد ویندوز حل می شود و از این رو چنان چه برنامه های زیادی روی ویندوز کامپیوتر نصب نشده است و نصب مجدد ویندوز پیشنهاد می شود.

 

سرور مجازی فنلاند

تبریک می گوییم مقاله تدلیل هنگ کردن سیستم عامل ویندوز چیست؟ پایان رسید با مقالات بعدی ما را همراهی کنید.

شعار همیشگی: حفظ مشتریان فعلی ، دعوت از مشتریان قبلی ، جذب مشتریان آتی.

نگارنوین

اولین و بزرگترین مرکز ارائه دهنده سرورهای مجازی ، اختصاصی ، دامنه ، هاست و طراحی سایت و گرافیک در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *