پرداخت سالیانه %20 تخفیف!

فروش ویژه
پشتیبانی از
وردپرس
Hubspot
جوملا
دروپال
Wix
شاپفای
مجنتو
Typeo3

آشنایی با لینوکس فدورا

با شما هستیم با آشنایی با لینوکس فدورا در خدمت شما خواهیم بود تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید. و یا با  محیط آن آشنا گردید به مطالعه این مطللب بپردازید.

بکاپ منظم روزانه هفتگی ماهانه در یک سرور مجزا از مزیت نگارنوین نسبت به سایرین می باشد.

شرکت نگارنوین با همت بهترین کارشناس های قوی به شما کاربران و مشتریهای عزیز خدمت رسانی میکند تا هرچه آسان تر و بهتر به درخواست های خود برسید.

 سیستم عامل

سرور مجازی بورس

نسخه های مختلفی از سیستم عامل های مختلف تولید و منتشر شده اند که شاید بیشتر کاربران با آنها آشنایینداشته باشند. یکی از این سیستم عامل ها Fedora نام دارد.

فدورا سیستم عاملی بر پایه لینوکس میباشد. کاربرانی که به سیستم عامل های لینوکسی علاقمند هستند با این نسخه آشنایی کامل دارند و یکی از نسخه های محبوب لینوکس به شمار میرود.

فدورا در گذشته با نام Fedora Core خوانده میشد، یک سیستم‌عامل رایانه‌ای و توزیعی از لینوکس است که توسط اعضای پروژه فدورا توسعه داده میشود. این پروژه توسط شرکت Red Hat حمایت میشود.

پروژه ساخت یک سیستم‌عامل

هدف این پروژه ساخت یک سیستم‌عامل چندمنظوره است که به‌طور کلی از بسته‌های نرم‌افزاری رایگان ایجاد شده‌است. این توزیع به آسانی نصب و تنظیم میشود.

هر ۶ یا ۸ ماه یک نسخه جدید از فدورا عرضه میشود و همراه این سیستم‌عامل برنامه‌های زیادی عرضه میگردد.

در سال ۲۰۰۸ لینوس توروالدز، نویسنده هسته لینوکس، اعلام داشت که به جهت پشتبانی مناسب فدورا از معماری ریز پردازنده‌های پاور پی‌سی که مورد علاقه وی می‌باشد از فدورا استفاده میکند.

برای نصب نرم افزارهای لینوکس از مخازن (Repo) مربوط به هر نسخه استفاده میشود.

همانطور که از نام مخزن مشخص است، محلی است برای ذخیره و یا انبار کردن چیزی. مثلا مخزن آب که آب مورد نیاز را ذخیره می کند و یا مخزن بنزین.

لینوکس

کاموا

در دنیای لینوکس هم به همین صورت مخازنی وجود دارد. بسته های نرم افزاری و یا آپدیت (Update) های نرم افزارها در یک محلی به نام مخزن یا همان Repo ذخیره می شوند که کاربران از آنها استفاده کنند. یکی از سودهای این کار این است که دیگر نیازی نیست کاربر به سایت های متفاوت سر بزند و نرم افزار خود را دانلود یا آپدیت کند. با اتصال به مخازن میتوانید نرم افزارهای مورد نیاز خودتان را نصب یا آپدیت کنید. البته بعضی اوقات هم ممکن است نرم افزاری را بخواهید و داخل مخازن وجود نداشته باشد.

هر توزیع لینوکس مخازن مربوط به خودش را دارد و مخازن مختلفی هم برای یک توزیع وجود دارد. به عنوان مثال بعضی از مخازن بسته های آپدیت را شامل میشوند و بعضی هم نرم افزارهایی که در حالت آزمایشی یا Test هستند و به همین ترتیب انواع مختلفی جهت کاربرد های مختلفی وجود دارد.

این مخازن روی اینترنت قرار دارند، یعنی برای استفاده از این مخازن باید به اینترنت متصل شویم تا بتوانیم از آنها استفاده کنیم. البته میتوانیم یک مخزن محلی نیز درست کنیم.

به صورت پیش فرض داخل فدورا ۲ مخزن به نام های Fedora و Fedora-Updates روی سیستم فعال هستند. برای استفاده از مخازن ابزارهایی به نام مدیریت بسته مانند Yum و Kpackagekit و yumex وجود دارد که میتوان استفاده کرد.

 

تبریک می گوییم مقاله آشنایی با لینوکس فدورا پایان رسید با مقالات بعدی ما را همراهی کنید.

شعار همیشگی: حفظ مشتریان فعلی ، دعوت از مشتریان قبلی ، جذب مشتریان آت

اشتراک گذاری
نگارنوین

اولین و بزرگترین مرکز ارائه دهنده سرورهای مجازی ، اختصاصی ، دامنه ، هاست و طراحی سایت و گرافیک در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *