پرداخت سالیانه %20 تخفیف!

فروش ویژه
پشتیبانی از
وردپرس
Hubspot
جوملا
دروپال
Wix
شاپفای
مجنتو
Typeo3

امروز با شما هستیم با یک مقاله کاربردی دیگر تحت عنوان shell چیست؟ پس تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

یک شل رابط کاربری با سیستم یونیکس را در اختیار شما قرار می دهد. ورودی را از شما جمع می کند و برنامه ها را بر اساس آن ورودی اجرا می کند. هنگامی که یک برنامه اجرا را به پایان رساند ، خروجی آن برنامه را نشان می دهد.

Shell محیطی است که در آن می توانیم دستورات ، برنامه ها و اسکریپت های پوسته خود را اجرا کنیم. طعم های مختلفی از یک پوسته وجود دارد ، دقیقاً همانطور که طعم های مختلف سیستم عامل وجود دارد. هر طعم پوسته مجموعه ای از دستورات و عملکردهای شناخته شده خود را دارد.

سریع شل
سریع ، $ ، که به آن فرمان سریع گفته می شود ، توسط پوسته صادر می شود. در حالی که اعلان نمایش داده می شود ، می توانید یک فرمان تایپ کنید.

شل پس از فشار دادن Enter ، ورودی شما را می خواند. این فرمان با نگاه کردن به اولین کلمه ورودی شما فرمان شما را اجرا می کند. یک کلمه مجموعه ای از شخصیت های ناگسستنی است. فضاها و زبانه ها کلمات جداگانه ای دارند.

shell چیست؟

“شل” چیست؟
به عبارت ساده تر ، پوسته برنامه ای است که دستورات را از صفحه کلید می گیرد و آنها را برای اجرای به سیستم عامل می دهد. در قدیم ، تنها رابط کاربری موجود در یک سیستم شبیه یونیکس مانند لینوکس بود. امروزه علاوه بر رابط های خط فرمان (CLI) مانند پوسته ، رابط های کاربر گرافیکی (GUI) نیز داریم.

در اکثر سیستم های لینوکس برنامه ای به نام bash (که مخفف Bourne Again SHell است ، نسخه پیشرفته برنامه اصلی پوسته یونیکس ، sh ، که توسط استیو بورن نوشته شده است) به عنوان برنامه پوسته عمل می کند. علاوه بر bash ، برنامه های پوسته دیگری نیز وجود دارند که می توانند در سیستم لینوکس نصب شوند. این موارد عبارتند از: ksh ، tcsh و zsh.

“ترمینال” چیست؟
این برنامه ای به نام شبیه ساز ترمینال است. این برنامه ای است که یک پنجره را باز می کند و به شما امکان می دهد تا با پوسته تعامل داشته باشید. یک دسته از شبیه سازهای ترمینال مختلف وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. اکثر توزیع های لینوکس چندین مورد از جمله: gnome-terminal، konsole، xterm، rxvt، kvt، nxterm و eterm را تأمین می کنند.

راه اندازی یک ترمینال
مدیر پنجره شما احتمالاً راهی برای راه اندازی ترمینال از منو دارد. به لیست برنامه ها نگاه کنید تا ببینید که آیا چیزی شبیه شبیه ساز ترمینال است. اگر کاربر KDE هستید ، برنامه ترمینال “konsole” نام دارد ، در Gnome به آن “gnome-terminal” گفته می شود. شما می توانید بسیاری از این موارد را که می خواهید راه اندازی کنید و با آنها بازی کنید. در حالی که تعدادی شبیه ساز مختلف ترمینال وجود دارد ، همه آنها همین کار را انجام می دهند. آنها به شما امکان دسترسی به جلسه پوسته را می دهند. شما احتمالاً براساس زنگ ها و سوت های مختلف که هر کدام ارائه می دهد ، ترجیح می دهید.

shell چیست؟

Shells همچنین مجموعه کوچکی از دستورات داخلی (داخلی) را که عملکرد را غیرممکن یا ناخوشایند به دست آورد از طریق ابزارهای جداگانه فراهم می کند. به عنوان مثال ، cd ، شکستن ، ادامه و اجرای نمی تواند در خارج از پوسته اجرا شود زیرا مستقیماً خود پوسته را دستکاری می کنند. از جمله ، تاریخچه ، getopts ، kill یا pwd buildins می تواند در برنامه های جداگانه اجرا شود ، اما آنها راحت تر به عنوان دستورات داخلی استفاده می کنند. تمام ساخته های پوسته در بخش های بعدی توضیح داده شده است.

در حالی که اجرای دستورات ضروری است ، بیشتر قدرت (و پیچیدگی) پوسته ها به دلیل زبان های برنامه نویسی تعبیه شده آنها است. پوسته مانند هر زبان سطح بالا متغیرها ، سازه های کنترل جریان ، نقل قول و توابع را فراهم می کند.

Shell ها ویژگیهایی را ارائه می دهند که بجای تقویت زبان برنامه نویسی ، مخصوص استفاده های تعاملی هستند. این ویژگی های تعاملی شامل کنترل شغل ، ویرایش خط فرمان ، تاریخ

تبریک می گوییم shell چیست؟ به پایان رسید با آموزش ها و مطالب بعدی ما را همراهی کنید.

نگارنوین

اولین و بزرگترین مرکز ارائه دهنده سرورهای مجازی ، اختصاصی ، دامنه ، هاست و طراحی سایت و گرافیک در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *